uluburun tanrıca Cevat Şakir Balıkcı , Bodrum kalesi italyan ve Fransiz kuleleri Satrap Mausolos British Museum heykeli, Bodrum Sualtı arkeoloji müzesinde Anforalar, Bodrum Sualtı arkeoloji Müzesi'ndeki Karyalı prenses resmi, Aziz Yohannes John Şövalyelerinin inşa ettiği Bodrum kalesi, Uluburun batığı dalgıç başlığı kolyesi, Halikarnas Balıkçısının fotoğrafı BODRUM REHBERİN

Sitede arama yapma

Bodrum Deniz Müzesi


Bodrum merkezde bulunan ve 15 ekim 2011 tarihinde açılan Deniz Müzesi eski Bedesten binasında yer alıyor.  Süngercilik ve Sualtı Arkeolojisinde önemli yeri olan Bodrum yıllar sonra bir Deniz Müzesine de kavuştu. Bu güzel müzede alt katta  Bodrum'da süngercilik, balıkçılık ve deniz taşımacılığı için kullanılmış teknelerin birçoğunun tekne yapımcısı ve sanatçı Ali Kemal Denizaslanı tarafından yapılmış maketleri bulunuyor. Bu muhteşem koleksiyon Bodrum'da tekne yapımcılığı ve bu sularda seyir etmiş gemiler hakkında hakkında çok detaylı bilgiler veriyor.  Alt katta bölümde 1973 yılında İzmir'de vefat eden ama naaşı Bodruma getirilen ve gömülen Halikarnas Balıkçısının kitaplarının ve özel eşyalarının yer aldığı bir bölüm bulunuyor.

Müzenin ikinci katında denizlerin fatih'i Bodrumlu süngerciler hakkında ve süngercilik hakkında bilgiler var. Bodrum'da Sualtı arkeolojisinin başlamasın da ve birçok önemli batığın bulunmasında büyük katkıları olan süngercilere ait resimler, süngercilik ile ilgili aletleri burada teşhir ediliyor. Bodrum'un en büyük gelir kaynaklarından biri olan ama birçok süngerinin sakat kalmasına neden olan süngercilik, süngerlere gelen bir hastalık ile sona eriyor.

Müzenin ikinci katında ise müzeye ünlü işadamı Hasan Güleşci tarafından kazandırılmış onun tarafından 40 yıllık bir sürede toplanmış 168 Deniz kabuğu ailesine ait 6000 kadar muhteşem bir deniz kabukları koleksiyonu bulunuyor.

Bodrum deniz müzesi tekne maketleri Bodrum deniz müzesi deniz kabukları koleksiyonu

BODRUM DENIZ MÜZESI