uluburun tanrıca Cevat Şakir Balıkcı , Bodrum kalesi italyan ve Fransiz kuleleri Satrap Mausolos British Museum heykeli, Bodrum Sualtı arkeoloji müzesinde Anforalar, Bodrum Sualtı arkeoloji Müzesi'ndeki Karyalı prenses resmi, Aziz Yohannes John Şövalyelerinin inşa ettiği Bodrum kalesi, Uluburun batığı dalgıç başlığı kolyesi, Halikarnas Balıkçısının fotoğrafı BODRUM REHBERİN

Sitede arama yapma

AHMET ERTEGÜN EVI


Bodrum merkezden Milta marinaya doğru Yürürken sağda göreceğimiz iki adet büyük beyaz ev yakınlarda Kaybettiğimiz büyük müzik Adam'ı Ahmet Ertegün’e ait. Atlantik Records firmasının sahibi olan Ahmet Ertegün, Led Zeppelin, Ray Charles, Aretha Franklin ve Rolling Stones gibi dev müzik guruplarının keşfedilmesinde ve yaratılmasında büyük rol oynamıştır. Mimar Edip Cansever bu iki eski Bodrum evini restore ederek ve eklemeler yaptığı proje 1980 yılında ünlü Ağa Han Mimarlık ödülünü Türkiye’ye kazandırmıştır.


AYA NIKOLAS KILISESI

Bodrum Aziz Nikolas kilisesi kalıntısı

1780 yılında inşa edilen Aya Nikola Kilisesi 1923 yılındaki Nüfus Mübadelesine kadar Bodrum'un Rum Nüfusu tarafından kullanılmıştır. 1938 yılında ise 3 Bodrumlu tarafından kilise binasına yerleştirilen bir buharlı motora bağlı jeneratörle elektrik üretildi. Daha sonra depo, sinema olarak kullanılan kilise halk evine bağlı olarak kültürel faaliyetler içinde kullanıldı. 1943-1944 yıllarında Bodrum'a gelen tiyatro gurupları tarafından oyunların sahnelendiği kilise, 1965 yılında bodrum belediye Başkan'ı Derviş Görgün tarafından 10.000 TL karşılığında Köy İşleri Bakanlığına satılır. 1969 yılında binanın yıkılma tehlikesi nedeni ile tehlike arz ettiği, tarihi bir değeri olmadığı belirtilmiş ve yıkılmaya çalışılmıştır. Tam olarak yıkılmayan kilisenin duvarları yeni duvarların içinde bırakılarak burada bir Halk Eğitim Merkezi inşa edilmiştir.   

Son yıllarda Halk eğitim Merkezi duvarları yıkılarak kilisenin orijinal duvarları tekrar çıkarıldı. Planı ve dış cephesi belli olan kilisenin restore edilmesi için rölevesi çıkarıldı. Kilisenin tekrar bir ibadet yeri olarak veya en azından "Müabadele Müzesi" olarak açılması düşünülüyor.


CHARIDEMOS EVI Roma Villasi

Bodrum Roma villası kalıntıları Charidemos Evi kalıntılarıCharidemos Evi

1990-1993 yılları arasında Bodrumda Mausoloeion'un batı duvarının 200 metre batısında Çoban Yıldızı Sokağı'nın yanında yapılan kazılarda bulunan Geç Roma Çağı evi ve mozaikleri günümüzün Bodrumu altında yatan değerleri bildirmesi açısından çok önemli. Kısa zaman sonra bu yapının 1856 yılında Newton tarafından kazılan ve mozaikleri BRITISH Museum'a götürülen Roma Villası olduğu anlaşıldı. Bu bölgede aslında Mausoloeion'u arayan ama onun yerine Geç Roma evini bulan Newton, mozaiklerle dolu bu evi kazdı. Bu büyük evin 5 odasını ve iki koridorunu kazan Newton, burada Halikarnossos, İskenderiye ve Beyrut şehirlerini temsil eden kadın mozaikleri, tritonlar tarafından taşınan bir tanrıça figürü ve Dionisos kültü ile ilgili sahneler içeren mozaikler ve Melelager ve Atalanta'yı gösteren av sahneleri içeren mozaikler buldu. Ayrıca Burada bulunan kitabe yaşam hakkında öğütler verir.


Kazılan alandaki mezarlar ise Newton'un planında gözüken ama zaman içinde yapılaşma nedeni ile kaybolan mezarlığın burada yer aldığını gösterdi. Newton'un o yıllarda yer alan mezarlık ve Hacı Kaptana ait bahçe nedeniyle doğu ve batıya doğru ilerleyemediği anlaşılır.


1990'lı yıllarda buraya ev inşa edilmek amacı ile başlayan hafriyat çalışmaları ile mozaiklere ulaşılması arkeologların buraya müdahale etmesi ve bölgenin kazılarak korunmaya alınması ile sonuçlandı. Burada Bodrum SUALTI arkeolojisi müzesinden Aykut Aynur Özet ve Berkaya ve Danimarka kazı ekibi ile yapılan kazılarda yine mozaiklere ulaşıldı.  Apsisli ve mozaiklerin bulunduğu büyük bir salonda bulunan bir tabula ansata’da bu büyük evin sahibi olduğu anlaşılan Charidemos'un ismi zikredilir. Yine kazı alanında av sahneleri ve bir denizatı üzerine binmiş bir nereidi gösteren bir mozaik bulundu.  Kısmen kazılan bu mozaikli villanın mozaikleri korunmak amacı ile çakıl ile kapatıldı. 25*40 metre ölçülerinde olan bu arsa doğuda Çoban yıldızı sokak ile kuzu ve Güneyde küçük sokaklarla Batı'da ise özel bir mülk ile çevrilidir. Bu çok büyük Roma villasının yaklaşık 1400 metre karelik bir alanı kapladığı sanılır. Burada karşımıza çıkan mozaikler 5. Yüzyılın ortasına hatta ikinci yarısına tarihlenir.


TARIHI YAPILAR