uluburun tanrıca Cevat Şakir Balıkcı , Bodrum kalesi italyan ve Fransiz kuleleri Satrap Mausolos British Museum heykeli, Bodrum Sualtı arkeoloji müzesinde Anforalar, Bodrum Sualtı arkeoloji Müzesi'ndeki Karyalı prenses resmi, Aziz Yohannes John Şövalyelerinin inşa ettiği Bodrum kalesi, Uluburun batığı dalgıç başlığı kolyesi, Halikarnas Balıkçısının fotoğrafı BODRUM REHBERİN

Sitede arama yapma


Uzunyuva Hekatomnos Anıtsal Mezarı


Milas Uzunyuva Hekatomnos Anıt Mezarı ve Arkeo Parkı Milas'da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Anıt Mezar ve Arkeo Parkı I. Etap olarak geçen ziyarete açıldı. Mezar soyguncuları tarafından talan edildiği ortaya çıkan anıt mezarın Mausollos'un babası Hekatomnos'a ait olduğu düşünülüyor. Bitirilmemiş olan bu anıtsal mezar aslında Bodrum Halikarnassos'da bulunan ve Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olarak kabul edilen Mausolleion’un bir prototipi gibi görünüyor ve iki anıt mezar arasında benzerlikler bulunuyor. Uzun zaman Zeus Karios'a ithaf edilmiş bir tapınak yeri olduğu düşünülen mezar anıtının podyumu ve üzerinde yükselen anı sütunu antik çağlardan bu yana bir çok seyyahın ve arkeologun ilgisini çekmiş. Ama burasının bir tapınak önerilmesi ve kabul edilmesi buradaki soygun olayı ortaya çıkana kadar devam etmiş.


Anıt mezar alanında son dönemdeki yapılan kazılar ve çevredeki tarihi Milas evlerinin restore edilmesi burayı görkemli bir Arkeo Park haline getirmiştir. Burada eski bir Milas konağının yeniden canlandırılması, Milas halılarının sergilendiği bir halı Müzesi ve Ziyaretçi Karşılama ve Bilgilendirme Merkezi bulunuyor.  Dünyanın ünlü müzelerinin duvarları süsleyen Milas Halıları nihayet kendi müzelerine kavuştular. Üzerinde Satrap Hekatomnos ve Mausolos’un figürlerinin bulunduğu muhteşem lahitin uzun yüzlerinde ziyafet ve av sahneleri; dar yüzlerde ise Hekatomnos ailesinin fertleri ve hizmetkarlar var. Hala Lahitin ve fresklerim bulunduğu yerin 12 metre altındaki mezar odasına restorasyon çalışmaları nedeniyle girilemiyor. Ama bitmemiş anıtın podyumu, Altarı, Roma Dönemi dükkanlar, bir ana cadde, büyük bir Roma villasının kalıntıları ve Anıt Mezarın Anıtsal girişi görülüyor. Uzunyuva Anıt Mezarı şimdiden Unesco Kültür Mirası geçici Listesine girmiş durumda.