uluburun tanrıca Cevat Şakir Balıkcı , Bodrum kalesi italyan ve Fransiz kuleleri Satrap Mausolos British Museum heykeli, Bodrum Sualtı arkeoloji müzesinde Anforalar, Bodrum Sualtı arkeoloji Müzesi'ndeki Karyalı prenses resmi, Aziz Yohannes John Şövalyelerinin inşa ettiği Bodrum kalesi, Uluburun batığı dalgıç başlığı kolyesi, Halikarnas Balıkçısının fotoğrafı BODRUM REHBERİN

Sitede arama yapma

Aziz Yohannes John Şövalyelerinin inşa ettiği Bodrum kalesi BODRUM

BODRUM GEZİLECEK YERLER

BODRUM GEZİLECEK YERLER

İskele Meydanı Bodrum’un kalbidir. Burası önemli bir buluşma ve şehri keşfetmek için önemli bir başlangıç noktasıdır. Bodrumda ilk ziyaret edeceğiniz yer Bodrum kalesi ve onun dünyaca ünlü Sualtı Arkeolojisi Müzesi olmalıdır. Rodos Şövalyeleri tarafından inşa edilen kalenin duvarları süsleyen 250 yakın arma ve kitabeler ve çok iyi korunmuş mimarisi nedeni ile gerçekten ziyaret edilmesi gereken bir tarihi yapıdır. Şüphesiz sizi kaleye çeken en önemli özellik, Kalede büyük emeklerle oluşturulan ve dünyanın en önemli müzeleri arasında sayılan Sualtı Arkeolojisi Müzesi'dir.

Bodrumda ikinci önemli müze şüphesiz antik cağlarda dünyanın 7 Harikasından biri olma gururunu yaşamış olan anıtsal mezar Mausoleion’un kalıntılardır. Yat limanındaki Tepecik Cami’sinden yukarı doğru çıkan sokak sizi Mausoleion müzesine götürür.

Buradan kısa bir tırmanış sizi Bodrumun ünlü antik tiyatrosuna iletir. M.Ö. 4 yüzyıl’da inşa edilmiş ve Anadoludaki en eski tiyatrolardan biri olan antik tiyatro ve bu noktadan Bodrum’un manzarası gerçek enfes.


Eğer antik Halikarnas’ın önemli anıtlarının tamamını görmek isterseniz Myndos Kapısı’na da uğramanızı tavsiye ederiz. Yakın tarihte restore edilen bu kapı özellikle Büyük İskender’in Asya Seferi sırasındaki kanlı savaşlarla adından söz ettirir.

Bunlar antik şehirden geriye kalan anıtlar. Şüphesiz, Türk misafirler için mutlaka görmeleri gereken  bir müze daha var.Bu Türkiye'de bütün zamanların en çok sevilen ve tanınan Türk müziği sanatçısı Zeki Müren’in müzeye çevrilen evi. Ünlü sanatçının Bodrumda satın aldığı ve hayatının son döneminin geçirdiği bu ev, Kültür Bakanlığının katkısı ile müzeye çevrilmiştir. Bu müze evde Zeki Müren'in şahsi eşyaları, sahnede giydiği kostümleri, desenleri, fotoğrafları, hayranlarından gelen mektupları yer alır.

Yine 2011 yılı sonunda acılan Deniz Müzesi ise Bodrum’un denizcilik, süngercilik ve gemi yapımı hakkında essiz bilgiler veriyor.